Sitemap Spørsmål og svar Kontakt Oss

Matlaging og baking med søtstoff – lettere enn du tror

Mange er fortsatt usikre på hvordan de skal bruke søtstoff. Spørsmål som „Hvor mye kan jeg bruke av det?" eller "Kan jeg bake med det?" stilles igjen og igjen. Derfor vil vi gjerne ta opp dette temaet igjen her og vise hvor lett du kan integrere søtstoffer i ditt daglige liv.

Hvor mye søtstoff trenger du for å erstatte sukker?
Generelt er det viktig at du doserer søtstoff sparsomt, da den høye søtningseffekten gjør at det er fort gjort å overdosere. Derfor bør du begynne å søte med en liten mengde og deretter smake deg frem. Å smake seg frem er viktig også fordi søtsmaken kan utvikle seg forskjellig i forskjellige næringsmidler.

Følgende doseringsangivelser kan du ta som rettesnor for dosering av de tre formene for søtningsmiddel til bordbruk:

Doseringsform DoserIng
Tabletter 1 stk. = ca. 1 teskje sukker eller 1 sukkerbit
Flytende 8 dråper = 1 teskje sukker, 25 dråper = 1 spiseskje sukker; 7,5 ml = 100 g sukker
Strø 1 teskje = 1 teskje sukker


Bruksmuligheter for søtstoff
Generelt kan du bruke bordsøtstoff på like mange måter som vanlig sukker. Tabellen gir et godt overblikk over hvilken form for søtningsmiddel som egner seg best til ulike formål:



Tabletter

Flytende

Strø
Kaffe, te           x          x           x
Punsj m.m.           x          x           x
Fruktkompott osv.           x          x  
Pudding, melkeris                       x  
Varme sauser           x          x   
Saft, shakes            x           x
Kalde melkeretter, müsli            x           x
Kakedeig            x  
Marmelade m.m.            x  
Dressing, marinade            x              x
Fersk frukt            x           x


Natreen Strø er imidlertid ideelt egnet til pynting av kaker, f.eks. som erstatning for melis, til søting av fruktsalat, desserter, müsli, dressinger og varme eller kalde drikker.

Til baking eller matlaging og sylting kan derimot Natreen Flytende brukes. Både mør-, gjær, cottage cheese-, koke og fruktkakedeig kan lages uten problemer. Også alle typer fyll til disse deigene (f.eks. cottage cheese- eller fruktfyll) kan uten videre søtes med Natreen flytende.

Ved sylting av frukt kan du bruke søtningstablettter oppløst i varmt vann eller flytende. Syltetøy blir best hvis du bruker gelatin i forholdet 2:1, fyller syltetøyet på små glass og spiser det mens det er ferskt. Åpnede glass må i alle fall oppbevares i kjøleskapet. For mange typer frukt er det best om de fryses ned i porsjonspakninger og benyttes til syltetøy i mindre mengder av gangen.

Som du ser er det meget lett å integrere søtstoffer i hverdagen, og med tiden unngår du dessuten mange unødige kalorier.

Impressum Rettslige Bestemmelser